v priestoroch Obecného úradu Olešná sa uskutočnila zaujímavá výstava drevených výrobkov, ktorých autorom je p. Štefan Šurlák z OlešnejS drevom ako výtvarným materiálom sa stretávame v rôznych podobách. Jeho sila, krása a rozmanitosť v nás vyvoláva pocit tepla, domova, súžitie s prírodou.
V čase od 23.10.2016 do 4.11.2016 prebiehala v priestoroch Obecného úradu Olešná zaujímavá výstava drevených výrobkov, ktorej autorom je p. Štefan Šurlák z Olešnej. P. Šurlák z dreva vyrába množstvo rôznorodých predmetov, medzi ktoré patria šperky, vyrezávané rámiky na fotografie, obrazy, šperkovnice a hudobné nástroje. Okrem dreva vyskúšal aj výrobu šperkov – náramkov z kovu.

Pri tejto zaujímavej práci používa rôzne techniky:
- technikou vruborezu je zdobená Písacia súprava, obraz Sliepočka, svietnik, kazety
- plochý reliéf je aplikovaný na ornamentálnej výzdobe rámikov
- inkrustácia – vykladanie dreva kovom, perleťou, kameňmi a pod. (po rusky vsečka) dáva vyniknúť pôsobivým šperkom, ako sú prívesky, náušnice a náramky
- podpolianska fujara a rámik zdobia rastlinné ornamenty leptané kyselinou dusičnou
- bumerangy sú dekorované rôznymi technikami, od klasickej „aborigenskej“ bodkovanej, cez vypaľovanie, kolorovanie a maľbu.
- Samostatnou kapitolou je – bendžo. Na jeho zhotovenie je potrebná poriadna dávka odvahy, teoretické a praktické vedomosti o materiáloch a akustike. Samozrejme, že bez kvalitných nástrojov a zručnosti to nepôjde.
Krk a luby sú z javora, hmatník – palisander, intarzie a kobylka – buksus a perleť, blana – originál Remi, struník a pražce – mosadz. Výroba takého nástoja v amatérskych podmienkach trvá jeden až dva mesiace.

Námety a inšpirácie
Vzťah k umeniu a zvlášť k drevu p. Šurlák zdedil po otcovi, ľudovom rezbárovi a sochárovi. Veľkým zdrojom a nevyčerpateľnou studnicou nápadov a inšpirácie je najmä slovenské a slovanské ľudové umenie a remeslá.
Napr. drevené šperky sú „odkukané“ od ruských umelcov z Tuly a Dagestanu a sliepočka má tiež východoslovanský pôvod.
Bumerang, známy ako australská zbraň má svojho príbuzného aj u nás. Archeológovia našli blízko hraníc Slovenska s Poľskom zachovalý bumerang vyrobený z kosti.
Zaujímavá je aj cesta fujary, typicky slovenského nástroja po svete. Napr. v Bolívií a Peru robia fujary z bambusu a typickou indiánskou dekoráciou. Otázkou zostáva, kto a kedy priniesol fujaru do Južnej Ameriky.

Tejto krásnej záľube sa pán Š. Šurlák venuje už niekoľko rokov. Je pre neho radosťou a potešením.