obrazok pletenych kosikovĽudové remeslá pomaly upadajú do zabudnutia. Ale našťastie sa nájdu zanietenci, ktorí zachovávajú remeslá pre ďalšie generácie. V našej obci sa s veľkým oduševnením venuje jednému z remesiel, a to pleteniu košíkov z prútia, pán Jozef Šulek.

Je to vzácne remeslo, ktoré postupne zaniká. Je veľmi pracné. „Prútiky treba najskôr nazbierať, potom uvariť nakoniec ošúpať. A až potom sa možno podujať na výrobu nového košíka, či ošatky ,,, hovorí p. Šulek. Výroba jedného košíka mu trvá približne štyri hodiny. Najradšej pletie hubárske košíky a podnosy. Tejto činnosti sa venuje už dvadsaťdva rokov.

 

Rovnako šikovné ruky má aj pani Veronika Šuleková. Venuje sa háčkovaniu a výšivkám. Jej prsty vyrábajú rôzne ozdoby - vtáčiky, motýle, čiapky, prekrásne prestieranie, veľkonočné vajíčka, anjelikov a rôzne dekoratívne predmety.


Manželia Šulekovci so svojimi výrobkami chodia po celom Slovensku. Svoje remeslá
predvádzajú v kysuckých krojoch. Navštívili kultúrne podujatia a trhy vo Východnej,
Bojniciach, Vlkolínci, Zvolene, Piešťanoch, Lietave, Strečne. Každoročne chodia do
skanzenu vo Výchylovke.


{backbutton}