kytica"A zasa sa len ku vám vraciam,
piesenky moje drobné, sporné,
čo vyrástli ste v mojej duši
sťa biele sláčky na úhore.
Ja sama neznám, čo vás živí:
či vlaha sĺz, či blaha cit -
len jedno mi je celé jasné:
že bez vás mi už neža žiť ! "
 

Podľa jedného z vŕškov, ktoré lemujú obec Olešná, dostala názov folklórna spevácka skupina Vigľašanka, ktorá v čisto ženskom zložení pracuje od roku 1989 pod vedením Anny Hurínovej, ktorá skupinu viedla do roku 2004, keď nás navždy opustila.

Prezentuje najmä piesňový a zvykoslovný materiál svojej obce. Olešná má kopaničiarske osídlenie, jej rázovitý vzhľad priam podnecuje k interpretácii piesní typu trávnic. Trávnice sú teda hlavnou súčasťou repertoáru tejto folklórnej skupiny. Ako to už býva, aj v Olešnej sú zdrojom informácii o dávnych zvykoch a obyčajoch najmä starí ľudia.Veľa materiálu členky súboru získali od p. Godiškovej. Vigľašanka sa predstavila, od čias založenia po dnešok, na folklórnych festivaloch v Turzovke, Ochodnici, Skalitom, Detve, Dubnici n. V., Čadci, L. Mikuláši a v poľskom Žiwci. Pravidelne účinkuje aj v rámci podujatí v Kysuckom múzeu - skanzene vo Vychylovke. Účinkovala aj v skanzene Rožňov pod Radhoštem.

FS nacvičili pásma: Na šiškách, Na Jána, V hore, Na paši, Remeslo má zlaté dno, Na senách, Žitečko, žitečko, Od Kataríny do Vianoc, Hľadanie prístreška, Drápanie peria, U susedky na posiedke, Prínos na svatbu.

Členkami FS v súčasnosti sú: Vinca Jarošová, Eva Fojtíková, Alena Šeligová, Vlasta Beleščáková, Anna Pupíková, Terézia Škuľavíková, Štefánia Škuľavíková, Emília Jarošová, Anna Polačiková, Terézia Grečmalová a Martina Badžgoňová.

Zvykloslovie prezentuje FS v nárečí svojej obce.

Za doterajšiu dobrovoľnú prácu v FsK Vigľašanka a reprezentáciu obce Olešná im patrí úprimné poďakovanie.